משה גנקין – רקע מקצועי

• בוגר הפקולטה להנדסה אזרחית בטכניון מסלולים קונסטרוקצית מבנים וניהול הבניה.
• MBA מנהל עסקים
• בוגר המכללה לפיקוד ומטה בצה”ל
• בוגר הקורס לבחינת איכות מבנים וכתיבת חוו”ד מומחה מטעם איגוד המהנדסים
• בוגר הקורס לאיתור נזילות וחבר באיגוד מאתרי נזילות ותרמוגרפיה בישראל

נסיון מקצועי

• ניהול פרויקטים בכול ההיקפים
• מפקד מרכז הבינוי של צה”ל
• ראש אגף הבינוי, הנכסים והרכש של בנק לאומי.
• יועץ לדרקטוריון הבורסה לניירות ערך בהקמת בניין הבורסה החדש.
• חבר וועד מנהל (דריקטוריון) בעמותת המגורים של צה”ל
• מהנדס בחברה יזמית שבונה אחוזות לדיור מוגן, מגדלים ושכונות מגורים.
• היום – בעל משרד – “גנקין מהנדסים”
• משתתף בוועדות מומחים לתקינה במכון התקנים הישראלי.

מדוע חייבים מומחה?

“ראשית, יש הרבה מאוד ליקויים שרוכש דירה יכול  לבדוק בעצמו ובהמשך אסביר מה יכול לבדוק אדם מן היישוב הרוכש דירה. אבל יש גם ליקויים רבים שהם נסתרים. וחייבים להכיר לעומק את התקנים המתעדכנים כל העת, את חוק המכר ותקנות התכנון והבניה. אם הבדיקה לא נעשית על פי הנדרש בתקן, היא חסרת חשיבות. ואם המקרה מתגלגל לבית משפט, הוא לא יכיר בה. לכן, בין השאר, אושרתי כמומחה בית המשפט.

“כשאדם קונה רכב חדש, שעולה כמה עשרות אלפי שקלים, הוא לא יהסס לקחת אותו לבדיקה במוסך שעולה לו מאות שקלים. בדירה משקיעים מיליונים. בדיקת הדירה חייבת להיות מדוקדקת, גם אם תהיה מעט יותר יקרה. אפשר להיות בטוחים שההשקעה הזאת תחזור ואף יותר כשיתגלו הליקויים ואפילו בשביל השקט הנפשי”.

גנקין עובד הן עם לקוחות פרטיים והן עם חברות קבלניות גדולות, להן הוא מכין דו”חות נגדיים לאלה שמגישים בודקים לדירות בפרויקטים החדשים. “החברות מקבלות לעיתים גם מאות דו”חות ואני עובר עליהם ואם הם לא לפי התקן, הן נפסלות”, הוא מסביר.

אחת הסיבות לפסילתו של דו”ח “בדק בית”, מספר גנקין, היא הזריזות וחוסר ההעמקה בהן נעשות הבדיקות. “התחרות בתחום היא עצומה והבודקים רוצים להספיק כמה שיותר לקוחות”, הוא מוסיף, “והדברים נכתבים באופן מאוד כללי. בדו”ח הנדסי הממצאים חייבים להיות חד משמעיים. אי אפשר להגיע לקבלן או לבית המשפט ולהכריז “יש סדק”. חייבים לפרט היכן הוא נמצא ובכמה הוא חורג מהתקן ולכן צריך להכיר את התקנים היטב ולהיות מעודכן כל הזמן הן בשינויים הנעשים והן בכלי המדידה המתאימים המאפשרים את הבדיקה המעמיקה והנכונה ביותר”.

כשמדובר בדירות יד שנייה, מוסיף גנקין, אין עבודה ישירות מול הקבלן, אך נותן דוגמאות של מקרים בהם הרוכש והקונה שינו את סכום העסקה אחרי שנמצאו ליקויים. “כל דירה נבדקת לפי התקנים הנכונים לזמן הבנייה”, הוא מדגיש.

בזכות הניסיון הרב שצבר בענפים שונים של הבנייה ובגופים הן אזרחיים והן צבאיים, לצד היותו מהנדס בניין, גנקין מספק ערך מוסף רב מאוד ללקוחותיו. כדוגמא, הוא מספר את סיפורו של בניין חדש, שהחברה הקבלנית ערכה בו שינוי ביחס לתכנית המכר. התוצאה הייתה שהדיירים נאלצו לשנות לחלוטין את המטבח שבנו. “הקבלן פיצה אותם על השינוי, אבל הייתה פה ירידת ערך משמעותית”, הוא מסביר, “קיבלתי את כל חוות הדעת של הבניין ואף בודק לא עלה על זה. רק הלקוח שלי קיבל פיצוי משמעותי. גם אם שילם קצת יותר על הבדיקה, הוא קיבל חזרה סכום גבוה משמעותית”.

גנקין, כפי שסיפר, מפציר בלקוחותיו לעשות גם בדיקה משלהם, עוד קודם להגעתו. “אני מנחה אותם לבדוק מה שהם רואים”, מסביר המהנדס, “האדם הסביר יוכל לראות, למשל, אם ישנם אריחים שבורים, אם דלת הממ”ד לא נסגרת היטב. אחר כך אגיע עם המכשירים המתקדמים ואבדוק אם הדלת עומדת בסטייה המותרת. ישנם ליקויים שאינם ברי תיקון. לדוגמא, אם חלון קטן מהנדרש בתקנות, את זה לא ניתן לשנות. ואז נוצרת ירידת ערך והקבלן חייב לפצות את הלקוח. אלה דברים שדורשים בדיקה מעמיקה ולא סימון “וי” באפליקציה של בדק הבית”.

בנוסף, מפרט גנקין מספר צעדים חשובים ביותר עליהם הם ממליץ לכל רוכש דירה חדשה, בבואו לחתום על פרוטוקול מסירת הדירה. “ראשית, לדרוש מהקבלן שהדירה תהיה רחוצה ונקייה”, הוא פותח, “לא מדובר רק באסתטיקה. לעיתים הניקיון חושף ליקויים כמו שריטות על המרצפות או פגמים באמבטיה, שמוסתרים ע”י לכלוך.

“שנית,  חשוב לצלם את כל הדירה במעמד המסירה ורצוי שנציג הקבלן ייראה בתמונה ו/או בסרטון. כך לא יוכל לטעון שהתקלה לא דווחה. מעבר לכך, לבדוק שכל מה שמשתמשים באופן שוטף, עובד. חלונות, למשל, שנפתחים בצורה חלקה”.

עניין נוסף הדורש בדיקה מצד רוכש הדירה במעמד מסירתה הוא האריחים. “חשוב לוודא שהאריחים שהותקנו הם אלה שהלקוח אישר”, מסביר גנקין, “ותמיד טוב שיש אריח לדוגמא ביד”.

והעניין החשוב ביותר, הוא מדגיש: “לכתוב על הטופס, בראש העמוד “כפוף לבדיקת מומחה מטעם הרוכש”. שמור לעצמך את הזכות לקחת בודק. השקעת את כל הונך בדירה החדשה, התפקיד שלי הוא לספק לך ראש שקט בכניסתך אליה”.

מלאו את פרטיכם כאן וקבלו הצעת מחיר לבדק בית עכשיו